środa, 12 października 2011
pływanie i oddychanie
Oprócz ćwiczeń w basenie czy na otwartym akwenie, dobrze jest trenować oddychanie w domu w napełnionej wodą wannie czy w misce wody. Pamiętaj żeby nie zanurzać całej głowy. Wystarczy, że zanurzysz tylko część twarzową. Wdech odbywa się poprzez usta. Wydech do wody powinien być spokojny, odbywa się poprzez nos lub nos i usta. Staramy się wypuszczać powietrze jednostajnie bez wstrzymywania wydechu. Wstrzymywanie wydechu może powodować niekontrolowane cofnięcie się wody do nosa, a co za tym idzie duży dyskomfort. Długość cyklu oddechowego jest sprawą umiejętności, wydolności układu oddechowego. Dodam, że regularne pływanie i ćwiczenia oddechowe w znaczący sposób podwyższają wydolność oddechową. Wobec tego ćwiczmy oddychanie w wodzie i pływajmy dużo, a nie będziemy wiedzieli co to zadyszka czy zmęczenie. Nie ma drugiego sportu, który rozwija nasze ciało tak wszechstronnie. Wiem to również ze swojego doświadczenia, ponieważ jeszcze parę lat temu byłem zaawansowanym astmatykiem, a teraz bez problemu pływam kilkadziesiąt długości basenowych jednorazowo.
dobre podstawy pływania
wtorek, 11 października 2011
wszystko o pływaniu - oddychanie
Oddychanie w wodzie
Autorem artykułu jest Kamil Kluziak
Ważnym elementem procesu nauki pływania jest nauka oddychania w wodzie. Wiele osob hiperwentyluje zamiast oddychac.
Hiperwentylacja jest to bardzo szybkie branie oddechu i zaraz po nim wypuszczanie go.
Niestety nie da się tak długo oddychać, nawet na lądzie. W zamian za to zaleca się spokojne oddechy. Spokojnym oddechem można nazwać pobranie powietrza do płuc, jednak nie tak byśmy męczyli się z zatrzymaniem go wewnątrz nas. Po nabraniu oddechu i obróceniu głowy w kierunku dna, czyli mamy twarz pod wodą, rozpoczynamy spokojny wydech. Należy pamiętać, by wydychać przez nos co uchroni nas przed bolesnym uczuciem "ciśnienia" w nosie, które spotyka początkujących pływaków.
Jak radzić sobie z problemem nabierania wody w czasie nabierania oddechu? Nie ma prostej metody. Najlepiej nauczyć się oddzielać wodę od powietrza. Może i brzmi to dziwnie jednak taka metoda pozwoliła mi nader szybko nauczyć się pływać. Szczególnie w przypadku pływania w akwenach otwartych problem nabierania wody z powietrzem bywa częstym zjawiskiem.
Innym elementem, w którym umięjętność oddychania w nauce pływania jest ważna, jest nawrót z przewrotem wykonywany na basenie w momencie dotarcia do jego ściany końcowej. W momencie zbliżania się do ściany należy nabrać oddech, który będzie nam musiał wystarczyć przez cały przewrót oraz część nawrotu wraz z kilkoma ruchami rąk stosowanymi przy kraulu. W momencie wykonywania fikołka należy zacząć delikatnie wydmuchiwać powietrze przez nos. Umożliwi to nam uniknięcię "ciśnienia" w nosie. Wydech nie powinien być jednak zbyt duży gdyż od rozpoczęcia fikołka do kolejnego momentu kiedy będziemy mogli nabrać powietrze minie jeszcze sporo czasu.
Mam nadzieję iż ten którki artkuł ułatwi Tobie naukę pływania!
---Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o nauce pływania odwiedź moją stronę: nauka pływania
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl